مقالات تخصصی فشار

شوک و لرزش در صنعت (شناسایی و اندازه گیری)

شوک و لرزش

شوک و لرزش پدیده های فیزیکی غیزقابل اجتناب در صنعت هستند که بر روی وسایل مور استفاده گاها تاثیر منفی می گذارند. ترنسمیتر های فشار (Pressure transmitter) در اکثر کاربرد ها و برنامه های صنعتی و حمل نقل تحت تاثیر شوک و لرزش قرار می گیرند.

شوک (Shock) چیست؟

شوک یک تحریک  مکانیکی ناگهانی و گذرا و دارای شتاب است مانند وارد شدن ضربه به یک تجهیز و یا به زمین خوردن آن، انفجار، زمین لرزه و … به عبارت دیگر شوک بیانگر شدت نیرو وارد شده در واحد زمان است.

مطابق شکل فوق هنگام توصیف پالس شوک، میزان حداکثر شتاب (Peak Acceleration) بر حسب مضربی از شتاب گرانش زمین (g) و مدت زمان وارد شدن شوک (Duration) بر حسب ms و شکل موج شوک (Half- sin, Sawtooth, Trapezoid, etc) بیان می شود.

به طور مثال:

Shock = 100 g , 100 ms , 1/2 sin

شتاب گرانش زمین = g = 9.81 m/s²

ترانسمیترهای فشار استاندارد معمولا قادر به  مقاومت در برابر شوک های بالاتر از 100 g در کمتر از چند ms میلی ثانیه می باشند.

نکته :

شوک مکانیکی غیر مجاز ممکن است  فورا به تجهیز آسیب نزند ولی به مرور زمان می تواند باعث کاهش عمر تجهیز و خارج  شدن تجهیز از حالت کالیبره شود. همچنین ممکن است یک شوک آسیب خیلی جزئی به سنسور وارد کند که حتی برای عملکرد تجهیز هیچ مشکلی ایجاد نکند ولی آسیب های جزئی ناشی از چندین شوک می تواند باعث از بین رفتن یک تجهیز شود.

لرزش (Vibration) چیست؟

لرزش یک پدیده مکانیکی دارای نوسانات حول یک نقطه است که با نام Shake نیز شناخته می شود. این نوسانات می تواند به صورت متناوب (مثل حرکت پاندول ساعت) یا تصادفی (مثل حرکت لاستیک خودرو در جاده خاکی) باشد.

لرزش

لرزش می تواند اختیاری و جزء عملکرد  و ماهیت یک دستگاه باشد مثل لرزش موبایل یا بلندگو و … همچنین می تواند به صورت ناخواسته  و غیر اختیاری باشد مثل لرزش ناشی از عدم تعادل در قسمت های چرخشی یک موتور الکتریکی یا اصطکاک نامناسب که موجب ایجاد صدای ناخواسته و اتلاف انرژی می شود.

لرزش معمولا به وسیله حداکثر فرکانس آن توصیف می شود.

لازم به ذکر است که فرکانس بیان کننده تعداد تکرار یک سیکل یا رویداد در یک ثانیه می باشد.

به طور مثال:

معمولا حداکثر لرزش مجاز قابل تحمل برای ترنسمیتر های فشار دارای فرکانس حدود 50 – 2000 HZ هرتز  و شتاب بیشتر از 20g می باشد.

به عبارت دیگر لرزش های بیشتر از رنج مشخص شده می تواند باعث ایجاد مشکل در عملکرد سنسور و مدار های داخلی آن شود.

 

سخن پایانی

 

مجموعه رکسنس  ارائه دهنده ی انواع سنسور فشار، ترانسمیتر فشار، ترانسمیتر فشار ویکا، سنسور فشار مذاب، سنسور فشار اکسترودر، برای دریافت قیمت سنسور فشار و قیمت ترانسمیتر فشار می توانید با مشاورین مجموعه برای داشتن انتخابی بهتر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *