مقالات تخصصی فشار

سیستم ارتینگ (نکات مهم در هنگام نصب سنسور فشار)

سیستم ارتینگ

استفاده از سیستم ارتینگ استاندارد و حفاظت از تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی امری بسيار مهم و ضروري است. با افزايش استفاده از سيستم هاي ديجيتالي بسیار حساس، بازنگري در طراحي و نصب و نگهداري از سیستم ارتینگ حفاظتی، بسیار الزامی است.

در هنگام نصب سنسور فشار، جهت محافظت از مدارهای الکترونیکی داخل سنسور در برابر هر گونه نویز و اختلالات الکتریکی حتما باید از کابل های شیلد دار حداقل 3 یا 4 رشته ای استفاده نمود. نوع شیلد می تواند از نوع مس یا دیگر فلزات رسانا به خصوص آلومینیوم باشد. یک سمت شیلد (سمت کانکشن الکتریکی) باید به صورت اتصال باز باشد (به هیچ قسمتی متصل نباشد) و به هیچ وجه به سنسور فشار متصل نشود و سمت دیگر شیلد باید مستقیما به سیستم ارتینگ استاندارد یا سیستم ارتینگ مرکزی (چاه ارت) متصل گردد.

همچنین پایه ارت سنسور فشار نیز باید به صورت کاملا مستقل و جداگانه به ارتینگ استاندارد یا مرکزی (چاه ارت) متصل گردد.

سیستم ارتینگ

نکات بسیار مهم هنگام وصل سیستم ارتینگ

  1. توجه داشته باشید به هیچ عنوان شیلد نباید به پایه ارت سنسور متصل شود. اگر اشتباها یک سر شیلد به پایه ارت سنسور متصل شود و سپس سر دیگر شیلد و پایه ارت سنسور هر دو به سیستم ارتینگ مرکزی متصل شوند باعث به وجود آمدن جریان گردابی خواهد شد و در واقع منجر به خارج شدن شیلد از مدار و از دست رفتن خاصیت آن خواهد شد.

در کاربرد های صنعتی الزاما باید کلیه تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی اعم از سنسور فشار، کنترلرها ، موتور های الکتریکی، اینورتر (درایو)، PLC ، مبدل ها و منابع تغذیه و غیر به صورت مجزا به سیستم ارتینگ مرکزی متصل گردند.

توجه داشته باشید که به هیچ عنوان پایه ارت تجهیزات مختلف را نباید با یکدیگر سری (متصل) کرد، این بدین معنی است که پایه ارت یک تجهیز نباید ابتدا به پایه ارت یک تجهیز دیگر متصل و سپس به سیستم ارتینگ مرکزی وصل شود. این کار باعث می شود که اگر یکی از تجهیزات دچار مشکل شد دیگر تجهیزات نیز تحت تاثیر قرار گرفته و دچار مشکل شوند. در واقع هر کدام از تجهیزات باید به صورت مجزا به سیستم ارتینگ مرکزی متصل شوند.

  1. توجه داشته باشید که پیچ و مهره ها و لولا ها و اتصالات به هیچ عنوان به خوبی وظیفه انتقال ارت را انجام نمی دهند بنابراین به طور مثال باید در تابلو های برق حتی برای پایه و درِ تابلو ارت مجزا در نظر گرفته شود و بهتر است سیم ارت به آن قسمت ها جوش داده شود. براي جوش دادن قطعات مسي به يكديگر می توانید ترجیحا از جوش برنج يا نقره استفاده کنید و در صورت عدم دسترسي به اين نوع از جوش ها از جوش (Cad weld) نیز می توانید استفاده نمایید .
سخن پایانی

 

مجموعه رکسنس  ارائه دهنده ی انواع سنسور فشار، ترانسمیتر فشار، ترانسمیتر فشار ویکا، سنسور فشار مذاب، سنسور فشار اکسترودر، برای دریافت قیمت سنسور فشار و قیمت ترانسمیتر فشار می توانید با مشاورین مجموعه برای داشتن انتخابی بهتر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *