مقالات تخصصی دما, مقالات تخصصی فشار

دما در سنسور فشار (انواع دما از حمل تا دمای عملیات)

محدوده دمای سنسور فشار

فشار و دما از جمله مهترین و پرکاربرد ترین کیمت ها در بسیاری از فرآیند های صنعتی می باشند. از آنجایی که دما تاثیر بسیار زیادی در عملکرد سنسور های فشار دارد، همواره هنگام انتخاب سنسور فشار مناسب باید به تاثیر دما بر سنسورهای فشار و پارامترهای دمایی و ذکر شده داخل دیتا شیت هر سنسور به دقت توجه نمود. این پارامترها عبارتند از:

انواع رنج دمایی مربوط به سنسور فشار

Ambient Temperature

Media Temperature

Operating Temperature

Storage Temperature

Compensated Temperature

دمای محیط (Ambient Temperature) :

بیانگر محدوده دمایی مجاز محیطی است که سنسور در آن نصب و مورد استفاده قرار میگردد. به طور مثال:

Ambient Temperature: [-40 … 105] °C

 

دمای سیال (Media Temperature) :

این دما با نام (Measuring medium) نیز مشخص می شود و بیانگر محدوده دمای مجاز سیال در ارتباط با سنسور فشار است که قصد اندازه گیری فشار آن را داریم.

هنگام انتخاب سنسور فشار حتما باید به این نکته توجه داشت که محدوده دمای سیال ذکر شده در دیتا شیت  از محدوده دمای قابل پیش بینی سیال بیشتر باشد.

به طور مثال:

Media Temperature: [-40 … 125] °C

معمولا در شرایطی که دمای سیال بیشتر از °C 120 می باشد، استفاده از کولینگ (خنک کننده)، سیفون و یا دیافراگم سیل و کپیلاری و دیگر لوازم جانبی به شدت توصیه می شود. در صورت نیاز به کسب مشاوره در این زمین با تیم پشتیبانی فنی ما تماس بگیرید.

 

دمای عملکرد سنسور (Operating Temperature) :

بیانگر دمای سنسور (مدار و چیپ داخلی سنسور) است هنگامی که سنسور روشن و در حال عملکرد می باشد.

از آنجایی که اکثرا سنسور های فشار از جنس فلز ساخته شده اند و فلز رسانای خوب حرارت می باشد این دما معمولا حاصل ترکیبی از دمای محیط و دمای سیال می باشد که نباید از مقدار ذکر شده داخل دیتا شیت بیشتر باشد. به طور مثال:

Operating Temperature: [-40 … 105] °C

 

نکته:

در دیتا شیت بسیاری از محصولات دمای محیط و دمای عملکرد سنسور یکسان و به عنوان یک پارامتر در نظر گرفته می شود.

 

دمای نگهداری (Storage Temperature):

بیانگر دمای نگهداری سنسور (مدار و چیپ داخلی سنسور) است هنگامی سنسور خاموش و بدون عملکرد می باشد. نگه داشتن سنسور در محدوده دمای Storage باعث می شود که سنسور در هنگام فعالیت دقیق تر عمل کند. به طور مثال:

Storage Temperature: [-40 … 125] °C

 

دمای جبران شده (Compensated Temperature) :

محدوده ای از دمای سیال است که در آن بازه سنسور دقیق ترین عملکرد و کمترین خطا در خروجی را خواهد داشت. به طور مثال:

Storage Temperature: [-20 … 85] °C

 

نکته:

  1. چنانچه میزان دما از بازه مشخص شده برای هر کدام از دمای ذکر شده داخل دیتا شیت افزایش یابد ممکن است منجر به افزایش خطاهای غیر قابل انتظار در خروجی سنسور و یا حتی باعث آسیب دیدن دائمی و جبران ناپذیر سنسور شود.
  2. در مواقعی که سیال از نوع مایع باشد و دمای محیط و دمای سیال از محدوده مجاز برای یک سنسور بیشتر باشد بهترین روش استفاده از دیافراگم سیل و کپیلاری و انتقال سنسور به محل دورتر و امن تر می باشد.
سخن پایانی

 

مجموعه رکسنس  ارائه دهنده ی انواع سنسور فشار، ترانسمیتر فشار، ترانسمیتر فشار ویکا، سنسور فشار مذاب، سنسور فشار اکسترودر، برای دریافت قیمت سنسور فشار و قیمت ترانسمیتر فشار می توانید با مشاورین مجموعه برای داشتن انتخابی بهتر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *