مقالات تخصصی فشار

اسنابر فشار و محافظ اور پرشر (توضیحات، کاربردها و نحوه تنظیمات)

اسنابر فشار

اسنابر فشار و محافظ اور پرشر از جمله لوازم جانبی تجهیزات اندازه گیری همچون سنسور فشار و گیج فشار می باشند. دلیل استفاده از این اسنابر فشار و محافظ اور پرشر خراب شدن گیج های فشار و سنسور های فشار (ترانسمتیر فشار، ترانسدیوسر فشار) افزایش ناگهانی فشار و نوسان و ارتعاشات سیال به دلیل دو پدیده هیدرولیکی ضربه قوچ  یا چکش آب (Water Hammer) و کاویتاسیون  (Cavitation )  یا حفره زایی می باشد که منجر به انحراف دائمی دیافراگم، خارج شدن تجهیز از کالیبره و یا حتی از هم گسیختن سنسور فشار یا گیج فشار می شود.

به گفته برخی از صنعتگران عزیز معمولا سنسور های فشار و گیج های فشاری که در کاربرد های هیدرولیک و یا مرتبط با بوستر پمپ و صنعت آب و فاضلاب استفاده می شوند بعد از مدتی دچار انحراف در خروجی و خارج شدن از کالیبره می شوند و غالبا طول عمر کوتاهی دارند. و از آن جایی که سیستم های هیدرولیک و همچنین بوستر پمپ ها کاربرد بسیار وسیعی در اکثر صنایع دارند، موجب نگرانی بسیاری از صنعتگران و مهندسان شده است.

برای جلوگیری از  این مشکلات در این مقاله به معرفی برخی از پدیده های مخرب و همچنین تعدادی از تجهیزات جانبی که نقش محافظ مکانیکی برای تجهیزات اندازه گیری فشار (ترانسمیتر فشار، ترانسدیوسر فشار یا گیج فشار) را ایفا می کنند، پرداخته شده است.

اسنابر فشار چیست؟ (Snubber)

هدف از طراحی اسنابر فشار (Snubber) محافظت از سنسور فشار (ترانسمتیر فشار، ترانسدیوسر فشار) و گیج فشار در برابر  افزایش ناگهانی فشار، نوسانات و ارتعاشات خط، ضربه قوچ یا چکش آب و کاویتاسیون یا حفره زایی (Cavitation) می باشد.

این تجهیز در مقابل سنسور فشار یا گیج فشار (میان سیال  و تجهیز اندازه گیری فشار) نصب می شود و در برابر ضربه های مکانیکی کوتاه مدتی که بالاتر از محدود (رنج) فشار  اندازه گیری (Pressure range) تجهیزات می باشند ، نقش محافظ مکانیکی را ایفا می کند.

اسنابر برای اکثر کاربرد های صنعتی به خصوص برای برنامه های کاربردی هیدرولیکی مناسب است که در آن ها ممکن است کاویتاسیون (Cavitation)، ضربه قوچ یا چکش آب (Water Hammer) رخ دهد، تأثیراتی که اغلب کوتاه هستند اما شدیدتر از حداکثر فشار کاری ترانسمیتر یا ترانسدیوسر یا گیج فشار می باشند.

اسنابر فشار فشار سیال را تغییر نمی دهد، بلکه موجب کاهش نوسان و ارتعاشات در خط می شود، همچنین باعث می شود که عناصر حسگر فشار،  اندازه گیری ثابتی از فشار ارائه  دهند و در  نتیجه باعث بهبود نتایج خوانده شده توسط تجهیز و افزایش طول عمر مفید آن می شود.

اسنابر فشار و سنسور فشار

اسنابرهای قابل تنظیم (Adjustable) قابلیت تنظیم کردن به وسیله یک ولو یا پیچ را دارند.

تجهیزات اندازه گیری فشار مجهز به اسنابر، زمان پاسخگویی آهسته تری نسبت به تغییرات فشار ورودی در مقایسه با تجهیزاتی که از  اسنابر استفاده نمی کنند، دارند این پاسخ آهسته باعث کاهش فشارهای ناشی از خط و پمپ ها می شود.

محافظ اورپرشر (محافظ فشار مازاد) چیست؟ Overpressure protector

هدف از طراحی محافظ فشار مازاد (Overpressure protector) محافظت از از تجهیزات اندازه گیری فشار است هنگامیکه فشار از محدوده یا رنج اندازه گیری مشخص شده تجهیز  طی یک بازه زمانی تجاوز می کند.

محافظ اور پرشر

محافظ اور پرشر (Overpressure protector)  از یک شیر ولو پیستونی فنری (spring loaded piston valve) تشکیل شده است. در شرایط عادی فشار فنر شیر ولو را باز نگه می دارد و سیال به عنصر حسگر می رسد. هنگامی که فشار سیستم از میزان تنظیم شده (ست شده) برای محافظ اورپرشر تجاوز می کند، به نیروی وارد شونده از طرف فنر غلبه می کند در نتیجه فنر به عقب رانده می شود و ولو بسته می شود و مسیر عبوری سیال به سمت سنسور فشار (ترانسمیتر فشار، ترانسدیوسر فشار) یا گیج فشار را مسدود می نماید. ولو بسته باقی می ماند تا زمانی که فشار سیستم به میزان تقریبا 25 درصد پایین تر از فشار ست شده برگردد، جایی که بر اثر نیروی فنر، مجددا شیر باز می شود.

در نتیجه از تجهیزات اندازه گیری فشار در برابر افزایش فشار (فشار های مازاد) و ضربات فشار surge  و spike جلوگیری می کند.

تنظیم محافظ اورر پرشر (Overpressure protector):

  • تنظیم پیچ  (چرخش پیچ) در جهت عقربه های ساعت ← بالا بردن فشار بسته شدن ولو
  • تنظیم پیچ  (چرخش پیچ) در خلاف جهت عقربه های ساعت ← پایین آوردن فشار بسته شدن ولو
سخن پایانی

 

مجموعه رکسنس  ارائه دهنده ی انواع سنسور فشار، ترانسمیتر فشار، ترانسمیتر فشار ویکا، سنسور فشار مذاب، سنسور فشار اکسترودر، برای دریافت قیمت سنسور فشار و قیمت ترانسمیتر فشار می توانید با مشاورین مجموعه برای داشتن انتخابی بهتر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *