مقالات تخصصی دما, مقالات تخصصی فشار

دقت و درستی در ترانسمیتر فشار (نحوه اندازه گیری و توضیح عوامل مختلف)

درستی و دقت

مطابق با کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) دقت و درستی ترانسمیتر فشار (Accuracy) بیانگر حداکثر انحراف مثبت یا منفی از منحنی مشخصه ایده آل است که از طریق آزمایش یک تجهیز تحت شرایط و پروسه مشخص بدست می آید. به عبارت دیگر بیانگر حداکثر تفاوت میان مقدار واقعی و مقدار گزارش داده شده (اندازه گیری شده) توسط تجهیز می باشد.

دقت و درستی ترانسمیتر فشار از عوامل بسیار مهم در انتخاب سنسور فشار است و تاثیر زیادی بر روی قیمت سنسور دارد، به عبارت دیگر سنسور های دقیق تر گران تر هستند.

درستی کل (Total Accuracy) می تواند به چند جزء تقسیم شود که عبارتند از:

Linearity, Hysteresis, Repeatability, Long term stability, Zero Offset, Span Offset, Temperature Error, …

خطی بودن (Linearity)  : بیان کننده میزان خطی بودن سیگنال خروجی می باشد که معمولا به صورت درصدی از غیر خطی بودن بیان می شود (Non-Linearity).

 

مطابق با استاندارد IEC سه روش  End Point و Best Fit Straight Line و  Best Fit Through Zero برای نشان دادن درستی غیر خطی (Non-Linearity) یا میزان غیر خطی بودن وجود دارد که روش BFSL  و End Point رایج ترند.

 

در روش (Terminal Point) End Point : یک خط مستقیم (ایده آل) میان نقطه شروع و نقطه پایانی منحنی مشخصه ترسیم می شود.

در این حالت خطای غیر خطی برابر با حداکثر انحراف منحی مشخصه از خط مستقیم (ایده آل) می باشد و به عنوان درصدی از FS یا FSO بیان می شود.

 

دقت و درستی ترانسمیتر فشار و BFSL (Best Fit Straight Line) : 

در این روش تولید کنندگان خروجی سنسور را به ازاء چندین نقطه (فشار ورودی) اندازه گیری می کنند. سپس یک خط مستقیم میان نقاط اندازه گیری شده و به موازات خط ایده آل به نحوی ترسیم می شود که کمترین فاصله ممکن با کلیه نقاط اندازه گیری شده را داشته باشد.

بهترین خط برازش سنسور فشار

در این حالت خطای غیر خطی برابر با میزان انحراف منحنی مشخصه از خط BFSL ترسیم شده می باشد و به عنوان درصدی از FS و FSO بیان می شود.

 

  • هیسترزیس (Hysteresis) : بستگی به تکنولوژی استفاده شد در سنسور دارد. بیانگر حداکثر تفاوت مقدار فشار اندازه گیری شده در یک نقطه مشخص از رنج (محدوده) فشار است، هنگامی که طی یک چرخه مشخص، فشار افزایش و کاهش می یابد. دقت و درستی هیسترزیس نیز معمولا به عنوان درصدی از FS بیان می شود.

 

  • تکرار پذیری (Repeatability) : بیانگر حداکثر تفاوت مقدار فشار اندازه گیری شده در یک نقطه مشخص از رنج (محدوده) فشار است، هنگامی  که تحت شرایط کاملا یکسان، فشار فقط در یک جهت (افزایش یا کاهش) اندازه گیری می شود. درستی تکرار پذیری معمولا به صورت درصدی FS بیان می شود.

 

  • ثبات بلند مدت (Long term stability) : بیانگر میزان انحراف در مقدار فشار اندازه گیری شده توسط سنسور در شرایط عادی و یکسان در طول یک بازه زمانی مشخص است. معمولا درستی ثبات بلند مدت به عنوان درصدی از FS طی یک دوره 12 ماهه بیان می شود.
  • Zero Offset , Span Offset : بیانگر میزان انحراف در مقدار فشار اندازه گیری شده توسط سنسور به ازاء کمترین و بیشترین نقطه فشار اندازه گیری است. اگر سنسور فشار به صورت کالیبره شده استفاده شود  Zero Offset و Span Offset  می تواند حذف شود ولی اگه به صورت کالیبره نشده استفاده شود باید مقدار آن ها در درستی کل سنسور لحاظ شود.
  • خطای دما (Temperature Error) :

دما یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در دقت و درستی ترانسمیتر فشار می باشد بنابراین هنگام بیان درستی کل سنسور به میزان دمایی که درستی در آن شرایط محاسبه شده نیز اشاره می شود.به طور مثال:

Accuracy @ RT =  0.25 %FS

در اینجا عبارت RT بیانگر دمای اتاق (Room Temperature)  می باشد.

خطای دما معمولا به صورت درصدی از %FS در کل محدود دمای جبران شده (Compensated) یا به صورت درصدی از  %FS در هر درجه سلسیوس،کلوین یا فارنهایت بیان می شود.

به عنوان مثال :

Temperature Error = 0.2 % FS / 10K

یعنی به ازاء هر 10 درجه کلوین که از دمای اتاق انحراف ایجاد شود خطا به مقدار 0.2 % FS افزایش می یابد.

 

معمولا دقت و درستی کل ترانسمیتر فشار  (Total Accuracy) سنسور فشار بر اساس استاندارد IEC 61298-2 بیان می شود. این استاندارد مشخص می کند که درستی کل سنسور فشار شامل سه فاکتور Non-Linearity, Hysteresis, Non-Repeatability می باشد ولی این استاندارد روش محاسبه درستی کل سنسور فشار را بیان نمی کند.

معمولا سازندگان از سه روش کلی برای محاسبه درستی کل استفاده می کنند.

سخن پایانی

 

مجموعه رکسنس  ارائه دهنده ی انواع سنسور فشار، ترانسمیتر فشار، ترانسمیتر فشار ویکا، سنسور فشار مذاب، سنسور فشار اکسترودر، برای دریافت قیمت سنسور فشار و قیمت ترانسمیتر فشار می توانید با مشاورین مجموعه برای داشتن انتخابی بهتر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *