ابزار

تبدیل سیگنال 20 – 4 میلی آمپر به فشار اندازه‌گیری شده

تبدیل سیگنال 20 – 4 میلی آمپر به فشار اندازه‌گیری شده

با استفاده از ابزار تبدیل سیگنال 20 – 4 میلی آمپر به فشار اندازه‌گیری شده می توان یک سیگنال الکتریکی 4 تا 20 میلی‌آمپر را به یک خوانش ایده‌آل خطی (Ideal Reading) از فشار تبدیل کرده و یک مقیاس تبدیل میلی‌ آمپری افزایشی برای هر محدوده‌ فشار ورودی (Pressure Range) ایجاد نمود.

 

 

پارامترهای ابزار تبدیل

خوانش لوپ جریانی 20 – 4 میلی آمپر (Current Loop Signal (4 – 20 mA) Reading)

در بخش Input Reading (mA)، مقادیر سیگنال لوپ جریانی که قصد تبدیل آن به فشار اندازه‌گیری شده توسط سنسور فشار را دارید را بر حسب میلی آمپر (mA) و در محدوده 4 تا 20 میلی آمپر وارد نمایید.

 

واحد اندازه‌گیری (Pressure Unit)

در بخش Pressure Unit واحد اندازه‌گیری فشار مربوطه را وارد نمایید. به طور مثال: mbar, bar, Pa, kPa, MPa, psi, mH2O

 

کمترین اندازه‌گیری (Lowest Measurement)

در بخش Low Limit حداقل مقدار ممکن برای بازه اندازه‌گیری سنسور فشار را وارد نمایید. به عنوان مثال، صفر یک مقدار رایج برای اکثر تجهیزات ابزار دقیق است، اما می‌توانید مقادیر منفی () یا مثبت (+) را نیز وارد کنید. چنانچه در این بخش مقداری متناسب با یک واحد فشار مانند bar وارد نمودید، دقیقاً همین واحد را باید برای بیشترین مقدار اندازه‌گیری (Highest Measurement) نیز استفاده کنید.

 

بیشترین اندازه‌گیری (Highest Measurement)

در بخش High Limit حداکثر مقدار ممکن برای بازه اندازه‌گیری تجهیز خود را وارد نمایید. به عنوان مثال، مقیاس کامل (FS یا Full Scale) یا بازه کامل (FR یا Full Range). این مقدار نیز می‌تواند منفی () یا مثبت (+) باشد. هر واحد فشاری که برای این بخش در نظر گرفتید دقیقاً باید همان واحد را برای کمترین مقدار اندازه‌گیری (Lowest Measurement) نیز در نظر بگیرید.

 

خوانش اندازه‌گیری یا پاسخ (Measurement Reading or Answer)

این ابزار یک تبدیل کننده یا کانورتر (Converter) ایده‌آل برای تجهیزات اندازه‌گیری فشار است که نشان ‌دهنده خوانش عالی، بدون در نظر گرفتن خطای عدم قطعیت اندازه‌گیری (Uncertainty Error) در تجهیزات می باشد. مقدار پاسخ با همان واحد فشاری نمایش داده می‌شود که برای پایین‌ترین و بالاترین نقاط محدوده اندازه‌گیری وارد کرده ‌اید. به عنوان مثال برای یک سنسور فشار 10 – 0 بار با خروجی 20 – 4 میلی آمپر داریم:

Low Limit = 0 bar

High Limit = 10 bar

در نتیجه چنانچه خروجی سنسور فشار معادل 12 میلی آمپر باشد (Input Reading = 12 mA) به این معنی است که در حالت ایده‌آل فشار اعمال شونده به سنسور معادل 5 بار می باشد. در واقعیت هر گونه اختلاف نسبت به 5 بار خطا سنسور محسوب می شود.

Measurement Reading = 5 bar

سوالات متداول و نکات مهم:

دقت تبدیل (Conversion Precision)

این تبدیل چقدر دقیق و قابل اعتماد است؟

پاسخ اندازه‌گیری خطی در ابزار تبدیل سیگنال 20 – 4 میلی آمپر به فشار اندازه‌گیری شده با حداقل 9 رقم شمارپذیر (Significant Figures) نمایش داده می شود.

 

سیگنال معکوس (Inverted Signal)

چگونه می توان یک سیگنال 20 – 4 mA معکوس یا وارونه را تبدیل نمود؟

کافیست مقادیری را که در بخش های Low Limit و High Limit وارد می‌کنید را جابه‌جا کنید یا به جای یکدیگر وارد کنید.

 

کالیبراسیون تجهیز 20 – 4 میلی آمپر (Calibrating 4 – 20 mA Device)

آیا می‌توانیم از این کانورتر (مبدل) برای کالیبره کردن یک تجهیز اندازه‌گیری 20 – 4 mA استفاده کنیم؟

تا حدی می‌توانید از این کانورتر برای کمک به کالیبراسیون استفاده کنید. هنگام کالیبره کردن، لازم است که پارامترهای ورودی و خروجی را به شکل دقیق اندازه‌گیری کنید. می‌توانید از این کانورتر برای تعیین خوانش اندازه‌گیری ایده‌آل و مقایسه آن با اندازه‌گیری کالیبراسیون به منظور تعیین خطای کالیبراسیون (Calibration Error)، استفاده کنید.

 

ورودی یا خروجی 20 – 4 میلی آمپر (Input or Output 4 – 20 mA)

برای سیگنال 20 – 4 mA مقدار ورودی را وارد کنم یا خروجی؟

این کانورتر، منحصر به ورودی یا خروجی نیست، بنابراین می‌توانید تبدیل «ورودی به خروجی» یا «خروجی به ورودی» انجام دهید.

 

اندازه‌گیری خطی (Linear Measurement) چیست؟

اندازه‌گیری خطی به این معناست که اگر خوانش‌های ورودی و خروجی را روی یک نمودار رسم کنید، مشابه شکل زیر یک خط مستقیم ایجاد می‌کنند.

0-10bar-to-4-20mA-Curve

سخن پایانی

مجموعه رکسنس ارائه دهنده ی انواع سنسور فشار، ترانسمیتر فشار، ترانسمیتر فشار ویکا، سنسور فشار مذاب، سنسور فشار اکسترودر، برای دریافت قیمت سنسور فشار و قیمت ترانسمیتر فشار می توانید با مشاورین مجموعه برای داشتن انتخابی بهتر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *